luty, 2014
now browsing by month
Kotły CO
Bez instalacji grzewczych w naszym klimacie obejść się nie sposób. Inżynieria dostarcza nam w tym zakresie coraz nowszych i coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w trosce o jakość, długotrwałość i energooszczędność ogrzewania np. kotły C.O.
Wydajność i energooszczędność odgrywają główną rolę w nowoczesnym budownictwie i nowoczesnych instalacjach grzewczych ze względu na stale rosnące koszty ogrzewania sposobami tradycyjnymi. Nie bez znaczenia są też kwestie związane z ekologią, w tym z efektem cieplarnianym powodowanym poprzez spalanie paliw emitujących do atmosfery między innymi dwutlenek węgla. Coraz częściej stosujemy więc instalacje ekologiczne, np. kotły co, aczkolwiek wciąż pozostajemy jednak tradycjonalistami.
Do wyboru mamy instalacje oparte na alternatywnych źródłach energii takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, niestety te rozwiązania wciąż są bardzo drogą inwestycją dlatego też w dalszym ciągu największą popularnością cieszą się w naszym kraju tradycyjne instalacje grzewcze tj. instalacje centralnego ogrzewania, w których sercem jest kocioł spalający określony rodzaj paliwa, arteriami przewody, a nasze domy i mieszkania ogrzewają grzejniki bądź ogrzewanie podłogowe.
Wszędzie tam gdzie nie sprawdzają się rozwiązania oparte na spalaniu paliw stosuje się też ogrzewanie elektryczne w tym elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Instalacje grzewcze w nowych budynkach powinny być odpowiednio zaprojektowane: z uwzględnieniem kosztów jakie może ponieść inwestor ale też tak, by zapewnić zaspokojenie zapotrzebowania cieplnego wszystkich pomieszczeń.
Źródło: <a href=”http://www.webshock.com.pl/kotly-co/”>Kotły CO</a> – Kat
Rodzaje pomp ciepła, budowa oraz zastosowanie.
Pompa ciepła to urządzenie działające ekologicznie, bezpiecznie. Jest nowoczesną metodą ogrzewania domu, bazującą na sprawdzonej metodzie odzyskiwania ciepła. Konstrukcja pompy ciepła pozwala na pozyskanie energii w sposób ekonomicznie opłacalny z naturalnych źródeł, np. wody, powietrza, ziemi.
Pompy ciepła
pobierają ciepłą energię z pewnego źródła, którego temperatura jest niższa niż w pomieszczeniu, które zamierzamy ogrzać i przetwarza (pompuje) to ciepło tak, aby miało wyższą temperaturę niż na początku. Odpowiednia instalacja urządzenia (np. układ rurek wypełnionych glikolem z wodą) pobiera ciepło z gleby, powietrza czy wody gruntowej, następnie kondensuje to ciepło za pomocą sprężarki i oddaje swojemu otoczeniu.
Same pompy ciepła niewiele zdziałają bez tak zwanego dolnego źródła. Może nim być: grunt, woda gruntowa lub powietrze. Stąd wynika podział pomp ciepła.
Wyróżniamy następujące ich rodzaje:
pompa typu solanka-woda (ziemna)
Węzeł grzewczy oparty o gruntową pompę ciepła pobiera ciepło zakumulowane pod ziemią. Są dwa rodzaje instalacji pobierające ciepło z ziemi: sondy pionowe (głębinowe) i kolektory poziome (powierzchniowe).
pompa powietrze-woda (powietrzna)
Najłatwiejsza w montażu oraz najtańsza. Energię słoneczną pobiera się bezpośrednio z otaczającego powietrza, poprzez wymiennik ciepła umieszczony na zewnątrz budynku i współpracujący z pompą ciepła.
pompa typu woda-woda
Najczęściej ciepło z wody jest uzyskiwane przy pomocy systemu studni. Pobierana woda gruntowa przetłaczana jest przez pompę ciepła i z powrotem odprowadzana jest pod ziemię. W odpowiednim wymienniku pompy następuje odzysk ciepła z przetłaczanej wody.
Pompa ciepła działa w sposób bezpieczny dla środowiska oraz domu. Ogrzewanie przy jej użyciu nie grozi wybuchem, czy ulatnianiem czadu. Nie wydziela się dwutlenek węgla. Większość systemów grzewczych opartych o pompę ciepła działa cicho. Może być nawet ciekawym elementem wystroju nowoczesnego domu.
Źródło: <a href=”http://www.webshock.com.pl/rodzaje-pomp-ciepla-budowa-oraz-zastosowanie/”>Rodzaje pomp ciepła, budowa oraz zastosowanie</a> – mliekow