Płukanie instalacji C.O. wymienników ciepła
Wszechobecna miniaturyzacja, oszczędność miejsca, a jednocześnie wymóg większych wydajności sprawia, że w urządzeniach i instalacjach mamy coraz to mniejsze przestrzenie przepływu.
Najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju osady są wymienniki ciepła w kotłach. Pierwszymi objawami są spadki temperatury wody przy takim samym zużyciu paliwa. Kolejne objawy to trzaski w kotle – pękanie warstwy osadów ze względu na różnice we właściwościach rozszerzalności cieplnej materiału wymiennika i popularnie nazywanego kamienia kotłowego oraz bulgotanie spowodowane nagłą stycznością wody z odsłoniętą powierzchnią wymiennika po pęknięciu i oderwaniu się fragmentu kamienia. Ostateczne i definitywne objawy to awaria na skutek zablokowania przepływu lub w gorszym scenariuszu pęknięcie wymiennika.
Czy należy czyścić instalację lub wymienniki w kotłach? A czy należy czyścić chłodnicę w samochodzie. Odpowiedź jest jedna. Trzeba.
Głównymi elementami szkodliwymi w kotłach są wszelkiego rodzaju osady wapienne i tlenki żelaza. Potrafią poczynić nie lada spustoszenie i to po kilku miesiącach. Wymiennik ciepła by ogrzać wodę do zadanej temperatury musi być rozgrzany do pewnego poziomu. Jeśli jest zakamieniony jego temperatura musi być podniesiona o tyle o ile izoluje go osad. A kamień kotłowy jest rewelacyjnym izolatorem. Węglan wapnia osadzony w wymienniku, mający grubość 0,1mm (tak, to nie pomyłka – 0,1mm) powoduje, że wymiennik musi być ogrzany do temp o ok. 90st C wyższej by ogrzać wodę do zadanej wartości. Jeśli dojdą do tego osady i szlam w całej instalacji nie ma się co dziwić, że kiedyś to było gorąco a teraz ledwie ciepło. To nie zmiana klimatu ani słabsza kaloryczność paliwa. To kamień.
Czyszczenie wykonujemy za pomocą najlepszego sprzętu firmy Rothenberger. Do usunięcia zanieczyszczeń używamy specjalnie przygotowanych środków chemicznych. Tworzymy je po pobraniu próbek kamienia z Państwa instalacji.
Na filmie mogą Państwo zobaczyć ja wygląda przykładowe płukanie.